0 850 885 10 35
| info@netin.com.tr
0 850 885 10 35

ŞİRKETLERİMİZİN SAVUNMA HATTI GÜVENLİK DUVARI(FİREWALL) | Blog

ŞİRKETLERİMİZİN SAVUNMA HATTI GÜVENLİK DUVARI(FİREWALL)

ŞİRKETLERİMİZİN SAVUNMA HATTI GÜVENLİK DUVARI(FİREWALL)

Sözlükteki anlamıyla güvenlik duvarı (firewall), bir kural kümesi temelinde ağa gelen giden paket trafiğini kontrol eden donanım tabanlı ağ güvenliği sistemidir. Aslında şu şekilde örnekleyebiliriz, şirket, fabrika, okul, hastane vs. bina girişine bir güvenlik çalışanı koyduğumuzu ve bu kişiye kimlerin girip çıkabileceğini, bina içerisine ne gibi eşyaların girebileceğini ya da binadan çıkartılabileceğini, giren kişilerin davranışlarının kontrolü gibi durumları önceden yazılı olarak verip bina güvenliğini sağlamak olarak düşünebiliriz.

Yazılımsal güvenlik duvarı(firewall) ve donanımsal güvenlik duvarı (firewall) olarak iki farklı yapıda güvenlik duvarı (firewall) sistemleri vardır. 

Yazılımsal güvenlik duvarı sistemleri (firewall) bireysel internet kullanıcıları için uygundur diyebiliriz. Bilgisayara yüklenen yazılım aracılığıyla sistem koruması sağlanır.

Kurumsal yapılarda güvenlik duvarı (firewall) çözümleri için tek tek tüm bilgisayarlara yazılım yüklemek hem maliyetli hem tek tek kontrolünün uzun süreceğini düşünürsek donanımsal güvenlik duvarı çözümünde faydalanmak daha akılcı olacaktır.

Donanımsal güvenlik duvarı (firewall) sisteminde router ve benzeri bir donanıma entegre edilen cihaz, internet ile network arasındaki iletişimi kontrol eder. Ağa giriş çıkışları filtreleme yöntemiyle denetler. Donanımsal güvenlik duvarları (firewall), bilgisayar hız ve performansını etkilemez. Uzaktan iş verilerine erişim yapmak isteyen kullanıcılara VPN bağlantısı aracılığıyla izin verir.

Kurumsal şirketlerde neden güvenlik duvarı(firewall) kullanılmalı sorusunu özetlemek gerekirse;

  1. Şirketin bütün network yapısı cihaz üzerinden internete açılıyor.
  2. Kısıtlama, engelleme, spam önleme, hız kontrolü, dışarıdan gelen saldırıların engellenmesi gibi durumlar cihaz üzerinden sağlanabiliyor.
  3. İçeriden dışarıya veri gönderimi denetleniyor.
  4. Loglama özelliği ile tüm kullanıcıların girdiği sitelerin kayıtları tutuluyor.

Güvenlik duvarı (firewall) sistemleri büyük, küçük tüm işletmeler için oldukça gerekli olduğunu söylememiz kaçınılmaz oluyor.

 

Güvenlik duvarı çözümlerimizle ilgili bilgi almak için hemen tıklayın.

Blog'da ara
Kategoriler
Netin A.Ş. Twitter
Netin, Netdirekt’in ortak kuruluşudur.

Netin A.Ş.
Egemenlik Mah. Aydınlar Cad. No:44
Işıkkent Bornova - İZMİR
+90 (850) 885 10 35

Netin, Netdirekt’in ortak kuruluşudur.